انواع شیرپوینت چیست؟

پلتفرم شیرپوینت به دو صورت شیرپوینت آنلاین (SharePoint Online) و شیرپوینت سرور (SharePoint Server) ارائه می‌شود. این دو نسخه از لحاظ امکانات تا حدودی با هم متفاوت هستند. در ادامه این دو نوع شیرپوینت را بررسی خواهیم کرد.

شیرپوینت آنلاین

شیرپوینت آنلاین، از سرویس‌های Cloud-Based است که از امکانات Office 365 برخوردار است. سازمان‌ها می‌توانند برای فعالیت‌هایی همچون مدیریت و به اشتراک گذاری محتوا از این امکانات استفاده کنند. نسخه آنلاین شیرپوینت نیازی به سرور ندارد. بنابراین احتیاجی به نصب، تنظیمات و نگهداری سرور هم نیست. شیرپوینت‌های آنلاین به صورت دوره‌ای توسط شرکت مایکروسافت به روز رسانی می‌شوند.

شیرپوینت سرور

شیرپوینت سرور برای نصب و راه اندازی به سرور نیاز دارد. این برنامه برای سازمان یا شرکت‌هایی طراحی شده که تمایل دارند کنترل بیشتری بر برنامه شیرپوینت داشته باشند. شیرپوینت سرور کم‌تر نیاز به به روز رسانی دارد، در عوض دارای امکانات بیشتری برای سفارشی سازی و توسعه نرم افزار است.

مزایای شیرپوینت چیست؟

اما مزایای سیستم SharePoint چیست که این پلتفرم را به بستری مفید، کارآمد و محبوب تبدیل کرده است؟ بهتر است بدانید این سیستم مزایای زیادی دارد، شما با استفاده از شیرپوینت می‌توانید:

  • انواع وب سایت‌های اینترنتی و پورتال‌های سازمانی را بسازید.
  • فرم‌های آنلاین را طراحی کرده، بسازید و در اختیار مخاطبان قرار دهید.
  • به بانک‌های اطلاعاتی متصل شوید و اطلاعات آن‌ها را فراخوانی کنید.
  • پروژه‌های خود را زمان بندی کرده، آن‌ها را در محیط SharePoint تعریف و کنترل کنید.
  • محیطی برای گفتگو و تعامل درون سازمانی ایجاد کنید. همچنین می‌توانید گزارشات متنوعی از این تعاملات تهیه کنید و در اختیار کاربران قرار دهید.
  • با وجود سایت شیرپوینت، می‌توانید اطلاعات خود را به شکل‌های مختلف مانند جدول، نمودار و… ذخیره کنید.
  • با به اشتراک گذاشتن اسناد و فایل‌های مختلف می‌توانید از SharePoint به عنوان سامانه مدیریت اسناد استفاده کنید.

منبع

شیرپوینت SharePoint